
Złoto
Metale szlachetne, używane w biżuterii – złoto.
Złoto w bryłkach, w grudkach .. ten wyjątkowy pierwiastek, wydobywany na długo przed naszą erą, towarzyszył ludziom w celach estetycznych. Dekorował elementy architektoniczne, ale także – już wtedy – poszczególne części ludzkiego ciała. Jego magia tkwi jednak nie tylko w gładkiej, błyszczącej powierzchni, która przyciąga oko. To całokształt sprawił, że podbił serca zarówno wielu rzemieślników, jak i amatorów jubilerskich wyrobów.
Złoto jest przede wszystkim kowalne, co było bardzo ważne w pracy z tym materiałem.
Niezwykle istotna jest również jego odporność na procesy utleniania i inne warunki naturalne. Skarby archeologiczne wydobyte z ziemi nadal rozsiewają złoty blask.
I choć najbardziej znane jest ze swojej żółtawej tonacji, może występować również w innych odcieniach, na przykład różu, bieli oraz czerwieni. Zobacz biżuterię ze złota w różnych odcieniach
Co można zrobić ze złota?
Złoto rzadko kiedy ulega złożonym reakcjom chemicznym, które zniszczyłyby jego strukturę. A jeśli już jednak tak się zdarzy, wymaga jedynie trochę uwagi, cierpliwości, dokładności i poświęcenia mu czasu – a także wykorzystania odpowiednich narzędzi.
Dla wyznawców filozofii zero waste złoto powinno stać na biżuteryjnycm podium. Tym bardziej, że jako jedno z niewielu rzeczy na świecie praktycznie nigdy nie traci na swojej wartości. Inwestycja w złoto po prostu się opłaca. Można je również łatwo przetopić, uzyskując surowiec, który złotnik zdolny jest przetworzyć w nowe biżuteryjne cudo.
Mawia się, że milczenie jest złotem.
To dlatego, że wyraża się nim dużo więcej, niż najprostszymi słowami. Nie bez powodu zakochani wymieniają się nim na dowód przysięganej sobie miłości, a dziadkowie wręczają wnuczkom, by było po nich trwałą i bliską sercu pamiątką.
585
Na koniec – tajemnicze cyferki 585 widoczne na złotych kolczykach, pierścionkach, naszyjnikach, bransoletkach – na wielu egzemplarzach biżuterii złotej. Widząc te oznaczenia wiesz, że jest to wyrób wykonany w złocie próby 585 (14K), czyli stop zawiera 58,5 % czystego złota i 41,5 % dodatków stopowych – najczęściej miedzi, srebra lub tzw ligury. Jest to najpowszechniejsza próba złota w Polsce. Poza tym spotkasz złoto w próbie 750 (18K), 375 (9K), 333 (8K) i zawartość złota w stosunku do dodatków stopowych w tych próbach jest analogiczna, jak w omówionej próbie 585.
Zapraszam do sklepu na przegląd biżuterii złotej.