mikowskajewelry@gmail.com

Odbierz

5% rabatu na pierwsze zakupy.

Wysyłam listy. Nieczęste i na temat. A w nich premiery i możliwość zakupu nowej biżuterii, zanim zostanie wprowadzona do sklepu.

    p

    Złoty znaczy żółty..?

    Złoty znaczy żółty..?

     

    To najpowszechniejsze skojarzenie, ale jak się domyślamy – niepełne.

    Złoto może mieć kolor różowy, pomarańczowy – miedziany; biały – stalowy oraz najtrudniejszy do opisania – szampański.

    Słyszy się również o złocie czarnym – przeważnie jest to zewnętrzna warstwa ciemnopopielatego rutenu, którą pokrywa się złotą biżuterię. Są też stopy o kolorze czarnym, niebieskim lub fioletowym, ale są rzadko stosowane ze względu na większą kruchość oraz trudność wytworzenia w warunkach małych pracowni złotniczych.

    Na kolor wyrobu złotego mają wpływ głównie proporcje. Proporcje dodatków stopowych użytych do wytworzenia danej próby złota oraz – w mniejszym stopniu – wysokość samej próby.

    Kolor złota a próba złota to nie to samo.

    Chociaż im niższa próba, tym pojawia się więcej dodatków stopowych, które wpływają na kolor. Jak i odwrotnie – złoto 18 czy 22 karatowe będzie bardziej żółte, słoneczne w odcieniu, bo największą częścią składową stopu jest pierwiastek złota.

    Złoto żółte, piękne, słoneczne, klasyczne i dla wielu jedyne słuszne.

    Rzeczywiście, nie można biżuterii z żółtego złota pomylić ze srebrną lub miedzianą. Jednak w naszej świadomości kolor pomarańczowy (charakterystyczny dla miedzi) również przylgnął przez lata do złotej biżuterii. Sprowadzane do Polski wyroby ze Związku Radzieckiego miały charakterystyczny czerwonawy odcień i jako złoto od babci pojawiają się teraz w małych pracowniach, by je przetopić na obrączki lub pierścionek zaręczynowy.

    Dwie obrączki ze złota o prostym profilu, jedna mniejsza, druga większa. Obrączki mają proste, polerowane brzegi i satynowaną fakturę powierzchni.

    Ten różowawy, czerwonawy kolor złota w ostatnich latach zyskał na popularności i nie jest już symbolem tandety, jak w latach 90, gdy królował mocny, słonecznożółty blask złota. Jest ciepły, wizualnie bliski skórze i mniej jednoznaczny niż żółtego odcień; w modzie zajął miejsce białego złota, którym rynek zachłysnął się około 2000 roku.

    Biały, stalowoszary odcień złota nadal jest wybierany, jako bardziej neutralny od żółtego oraz odpowiedni dla minimalistycznych projektów.

    W tym stopie nie ma miedzi – jak w żółtym czy różowym, lecz stosuje się nikiel lub pallad jako dodatek stopowy, który dominuje nad żółtym kolorem złota w mieszance.

     

    I jeszcze tajemniczy kolor szampański.

    Delikatny pierścionek ze złota o satynowanej i polerowanej powierzchni. Minimalistyczna forma operująca kontrastem faktury, główny element ma kształt łezki.

    Modny, ciekawy, najrzadziej spotykany. To odcień ani zbyt różowy, ani żółty, ani biały. Pomiędzy. Trochę ecru, trochę beżowy, trochę cielisty … trochę jak szampan. Ten kolor uzyskuje się poprzez manewry proporcjami miedzi i srebra w stopie złota lub łączy złoto czerwone z białym. Odcieniami można się bawić i dostosować do koloru kamienia, którego użyjemy w projekcie.

    Zobacz przykłady realizacji w różnych odcieniach złota, w sklepie możesz wybrać ten kolor, który Cię urzeka.

    Jeśli chcesz użyć Twojego złota do projektu nowej biżuterii, nie martw się, jeśli jest innego koloru, niż wymarzony odcień.

    Drobne kolczyki ze złota o satynowanej powierzchni w kształcie ying yang. Minimalistyczna, intrygująca forma pełna wdzięku.

    To można zmienić, przeczytaj, jak pracuję ze złotem klienta.

    W razie pytań, napisz przez zakładkę kontakt i pamiętaj, że w małych pracowniach złotniczych łatwiej zrealizujesz projekt spoza oferty głównej.

    Post a Comment

    X